Skorzystać na bankructwie Grecji

W panującej aktualnie atmosferze kryzysu gospodarczego rozprzestrzeniającego się po całym Eurolandzie  powoli zaczynamy się przyzwyczajać do problemów finansowych Grecji. Gdy wszyscy dookoła wieszczą jej bankructwo może warto zastanowić się czy można na tym w jakikolwiek sposób skorzystać?

Samo wstąpienie Grecji do strefy euro było absurdem – możliwe między innymi dzięki przekłamaniom statystycznym, gdyż jak pamiętamy dług publiczny Grecji nie spełniał kryterium z Maastricht. A dług od tego czasu dzięki łatwości brania kolejnych kredytów przez państwo stale się powiększał. Grecy poczuli, że bogactwo kraju można budować na zaciąganiu zobowiązań z długim terminem płatności, a nie na uczciwej i ciężkiej pracy. Rozdawnictwo świadczeń i zbyt populistyczna polityka rządku doprowadziła finanse do dna. Niestety, dziś coraz więcej krajów podąża drogą do niewypłacalności. Portugalia, Włochy, Irlandia, Hiszpania są coraz bliższe bankructwa. Kryzys zadłużenia się rozprzestrzenia.

Ludzie ograniczają swoje wydatki na artykuły nie  będące artykułami pierwszej potrzeby oraz na takie, które nie przekładają się na poprawę ich sytuacji życiowej w przyszłości. Raczej nie rokują na pewny zarobek ani inwestycje w nieruchomości ani w dobra luksusowe gdyż ich ceny cechuje spadek lub stagnacja. Zawirowaniom na rynku opierają się jedynie złoto i dzieła sztuki, ich ceny nieodmiennie rosną powoli już od wielu lat i nie zapowiada się aby ten trend miał się zmienić.

Skutkami słabej koniunktury i małego popytu jest słaba sytuacja wielu potężnych firm uznawanych za niepokonanych potentatów swoich branż. Gdy jedni biednieją, inni się bogacą. To prawo działa od lat. Zatem gdy korporacje martwią się o jutro, a ich klienci szukają alternatyw, na rynku pojawia się szansa dla małych i wschodzących firm oferujących nowatorskie produkty. W tej sytuacji kryzys może okazać się najlepszym momentem na inwestowanie.

Jeżeli chodzi o inwestycje w innowacyjne biznesy to drogi są dwie. Albo mając ciekawy pomysł na założenie własnej firmy albo inwestycja kapitału w młodą inicjatywę. W czasie bessy akcje nawet dobrze rokujących spółek są bardzo niedowartościowane. Może się to okazać doskonałą okazją do zakupu udziałów i pomnożenia kapitału w niedługim okresie.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Dodaj komentarz